Jdi na obsah Jdi na menu

Odchov holoubat

2. 7. 2010
 

Vytvoření správného chovného páru

 

Holubi mají tendenci vybírat si podobné partnery. Přesto je vhodné, aby chovatel dohlížel na rozmnožování holubů. Pokud holubi nemají možnost naleznout stejného partnera, nebo pokud je jejich partner nemocen, nebo neplodný, hledají i jiné partnery. Neplatí, jak se traduje, že holubi vytváří svazky na celý život. Správný chovatel nepáruje holuby různých barev, ale stejného druhu a téže barvy, kresby.

Někdy je vhodné holubům pomoci s výběrem správného partnera. Začneme tím, že si vybereme správný pár.

 • Ideálně by měli být holubi naprosto nepříbuzní.
 • Dva staří holubi mívají neoplozená vajíčka.
 • Mladé holuby párujeme se staršími holubicemi, a naopak. Krmí li špatně holub, spárujeme ho s dobrou holubicí.
 • Holubice na chov je ideální vybírat ve stáří jednoho roku. Do té doby je nevyspělá.
 • Holub se může párovat i ve čtvrtém měsíci, někdy i dříve, nicméně se může stát, že první rok je neplodný, ale další rok se to napraví. 
 • Párováním se mají vady vyrovnat. Dlouhého a štíhlého holuba párujeme s krátkou a silnou holubicí a obráceně, vady jednoho mají vyvážit přednosti druhého.
 • Vady zejména v sedlaté kresbě se těžko vyrovnávají. Je lepší sestavit páry s lepší kresbou k sobě, než doufat, že z sobě nerovného páru bude lepší potomstvo. To je dlouhá a těžká šlechtitelská práce.
 • Spárují-li se k sobě se hodící holubi sami, brzký odchov je zajištěn.

Při párování námi vybraných holubů je vhodné je nejprve rozpárovat od původních partnerů. Vložíme holuba, i holubici, každého do samostatné bedýnky. Tři dny budou tesknit po starých partnerech. Poté je dáme do společné bedýnky, rozdělené uprostřed pletivem, aby na sebe holubi viděli, ale nemohli se klovat. Holub by měl vrkat, dvořit se holubici. Pokud začne vrkat i holubice, je připravená na spárování. Poté můžeme odstranit dělící přepážku z pletiva, a pustit je k sobě. Z jara trvá spárování několik hodin, ne tak rychle na podzim a v zimě. Pokud se zobáčkují, cukrují, jsou těsně u sebe, tak je spárování úspěšné, a můžeme je vrátit do holubníku.

 

 


Stavění hnízda

 

Nejprve začne holub holubici pojímat, poté začne hledat vhodné místo na uhnízdění. Najde-li klidné místo, začne vrkat, lákat holubici do budoucího hnízda. Pokud se jí vyhlídnuté místečko samcem líbí, zůstane tam, a začne houkat, pobízet holuba k nošení suchých stébel trávy a tenkých větviček. Sama tento materiál rovná, a staví celkem nevzhledné hnízdo. Některý pár staví hnízdo vysoké, že se tam sotva vlezou, jiný pár není tak horlivý, a nestaví hnízdo žádné, a poté hrozí, že se jim v budoucnosti mohou odkutálet vajíčka. Pokud se tak stane, holubi si odkutálených vajíček nevšímají, a klidně sedí dál i na prázdném hnízdě. Proto je vhodné holubům pomoci s hnízděním vhodnou hnízdní miskou.

 • Ideální je hnízdní miska z papíru. Po odchovu holoubat ji prostě vyhodíme.
 • Vhodné jsou také hnízdní misky z plastu, na dno je vhodné dát trochu pilin. Pokud je miska žebrovaná, tak je vhodné vystlat ji filcem, nebo kolečkem vystřiženým ze starého koberce. Na trhu jsou i speciální vložky do hnízdních misek z kokosových vláken. Výhodou těchto misek je, že po odchovu holoubat se snadno umyjí, vydesinfikují. Použité hnízdní vložky vyhazujeme po odchovu holoubat, pro další snůšku použijeme nové.
 • Další vhodnou možností jsou hnízdní misky z keramiky, pálené hlíny. tyto misky jsou teplé, a také se dobře čistí.
 • Nevhodné jsou misky ze sádry, nebo betonu. Tyto misky jsou studené, a nabírají vlhkost, špatně se čistí a desinfikují.
 • Lze koupit i speciální elektrické vyhřívání pod hnízdní misku, kterým také můžeme zkrátit dobu sezení na vajíčkách o nějaký den.

 


 

 Snesení vajíček

Holubice snáší do již předem připraveného hnízda obvykle dvě, výjimečně jedno, nebo tři vajíčka. První vajíčko je obvykle 5.-7.den po prvním pojímání. Ptáci obvykle snáší první vejce mezi 5.-9.hodinou večerní. Již den před snůškou je poznat na holubici změna v chování. Přijímá neobyčejně mnoho potravy, písku a vápenatých látek. Druhé vejce holubice snáší zpravidla třetí den po prvním vejci, většinou mezi 1.-2.hodinou odpolední.


 

 

Sezení na vajíčkách

Holubi se na sezení na vajíčkách podílí oba, holub i holubice. Holubi sedí na vajíčkách zhruba 18 dní. Pokud je teplé počasí, může to být o den méně, za chladného počasí o den déle. Holubice sedí zpravidla na vajíčkách od tří hodin odpoledne, do devíti hodin ráno, poté ji vystřídá holub.


 

 

Líhnutí holoubat

Holubice obvykle zůstává v hnízdě již na druhý den po snesení prvního vajíčka, takže první holoubě se zpravidla líhne o jeden den dříve, než druhé. Holoubě se samo ve správný čas proklovává z vajíčka. U krátkozobých holubů se může stát, že některé holoubě má tak krátký zobák, že není schopno se proklovat vajíčkem, a uhyne. Vylíhlá mláďata jsou neopeřená, holá. Oční víčka jsou zavřená do devátého dne, až poté jim začíná růst peří.


 

 

Krmení holoubat, vývoj holoubat

První vyměšování holoubat je možné pozorovat již při klubání z vajíčka, kdy tráví poslední zbytky vaječného žloutku.

 


 

Opuštění hnízda

Ve 3.-5. týdnu od vylíhnutí holoubata opouštějí hnízdo, nesměle vyletují ven z holubníku. Holoubata mírně pohubnou, nejsou již vhodná pro kuchyňskou úpravu. Holoubata již umí samostatně zobat i pít. Holubice se již zpravidla plně věnuje další snůšce, a o holobata nejeví zájem, ale holoubata ještě pronásledují holuba, a vynucují si od něho krmení. V půli roce života je již holub pohlavně dospělý.

Autorem stránek http://kotrlak.estranky.cz je Miroslav Matula, chovatel holubů plemene rakovnický kotrlák

Kopírování článků povoleno, neužívejte dílo komerčně, uvedte autora

 

Náhledy fotografií ze složky Vývoj holouběte

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Marcela - Holubice na balkóně

28. 8. 2012 11:34

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat. Máme na balkóně holubici, uhnízdila se v muškátu a včera snesla vejce. Jen by mě zajímalo, jestli můžeme chodit na balkón, abychom ji nevyplašili a věšet prádlo. Když jsem tam šla v noci a ve dne pomalu a mluvila na ní, tak neulítla. Mám jen strach o to vajíčko, kdybychom ji vyplašili, jestli se tomu něco nestane. Děkuji moc!

Miroslav Matula - Re: Holubice na balkóně

28. 8. 2012 20:14

Dobrý den, paní Marcelo. Myslím, že se vůbec nemusíte omezovat. I když holubice třeba i na chvíli odletí, tak se zase včas vrátí, aby se vajíčku nic nestalo. A možná, že když si budete číst tento text, tak už tam budou vajíčka dvě.

Lucie - :)

8. 8. 2012 13:11

Máte to tady moc hezky napsané a vysvětlené! Co jsem potřebovala, to jsem tady naašla, ještě jednou děkuji moc! :)

Eva - Holoubci na balkoně

12. 7. 2012 20:23

Dobrý den,
máme na balkoně holubí hnízdo. Dnes sem si všimla, že jsou tam dvě holoubata. Občas tam chodíme a holubici tím vyrušíme. Neohrožuje to holoubátka na životě, že jsou nějakou dobu v hnízdě samy (aby neprochladly apod)?

Miroslav Matula - Re: Holoubci na balkoně

15. 7. 2012 20:45

Holoubata v pohodě nějakou dobu bez rodičů přežijí, i kdyby mrzlo, holubi nenechají své mláďata zmrznout.

Eliška 11 let - tata mi přinesl holoube co s ním?

26. 5. 2012 8:48

Já us opravdu nevím jak mam tomu prckovi dat najíst skousela sem to stejne jako vi na tom 2 videoklipu ale haloubek nechce jis ani pít ani nekřičí mame ho skoro dva dny ale holoubek nic prosím poradte mi co s ním mam dělat. je velke jako ho mate vi na tom videoklipu děkuji Eliška

Miroslav Matula - Re: tata mi přinesl holoube co s ním?

26. 5. 2012 13:14

Dobrý den, slečno Eliško.
Myslím, že holoubě vám ještě zcela nedůvěřuje, nebo již nemá sílu samo přijmout potravu. Budete asi muset zkusit nasilu nakrmit, i když se bude bránit, jinak holoubě pojde. Nejlepší bude použít nějakou větší injekční stříkačku. Stříkačku seženete u veterináře, ten vám ji dá možná i zadarmo, nebo i možná ukáže, jak krmit. Takže zrní, co máte doma, tak suchou hrst dejte do mixéru, nebo mlýnku na kávu, a pomelte to. pro začátek si v polévkové lžíci mléka rozmíchejte třeba jen trochu vámi vyrobeného šrotu. Jelikož je víkend, tak by jste mohla mít čas, a tu lžíci mléka mu musíte tou stříkačkou třeba jen po kapkách vnutit, opatrně stříknout až do krku, i když se bude bránit, Takže si prohlédněte spíše ten první videoklip krmení. Dnes bude stačit, když do něho dostanete tu jednu lžíci, spíše tekutější směsi. Třeba mu dávejte každou hodinu pár kapek. A od zítřka můžete zkusit dávku zvětšit, aby mělo holoubě nafouklé volátko, a stačí krmit již jen dvakrát denně, hustší směsí.
přeji úspěšný odchov holouběte.

Elanor - hnízdo

23. 5. 2012 12:38

Zajímalo by mě, jestli holubi snáší pořád do jednoho hnízda, nebo potom staví další.

Miroslav Matula - Re: hnízdo

23. 5. 2012 15:46

Snem každého holubáře je, že bude naprosto rozhodovat o dění v holubníku. Takže očekává, že určí holubům budník, ve kterém bude holubí pár sedět na vajíčkách, i se starat o holoubata z dřívější snůšky. Bohužel někdy holubi obsadí více budníků, nebo si zcela nelogicky postaví hnízdo na zemi, kudy nejčastěji chodíte. Takže odpovědí je, že holubi rádi zůstávají věrní svému hnízdu, ale pokud tam jsou rušeni, postaví si jiné. Důležité je, holubům to staré hnízdo před další snůškou vyčistit, aby se tam nezačali množit všelijací cizopasníci.

. - Jak rozpoznat rodice?

18. 4. 2012 16:05

Na vetvi pred oknem se nam uhnizdil holub a sledujeme ve sve podstate to co tu je popsano. Nejdrive tam na sebe vrkali, pote se objevilo jedno vajicko, pak druhe. Ted tam jsou dve malinka zluta holoubata atd. Jen at se sebevic snazime, nejsme schopni rozpoznat rodice a prijde nam, ze tam porad sedi tentyz jeden rodic. Predpokladame, ze tomu tak neni a my jen nedokazeme rodice rozpoznat. Je nejaka moznost jak muze laik od sebe rozpoznat holuba a holubici? Poradte nam prosim nejake rozpoznavaci znaky, podle kterych je mozne od sebe rozpoznat rodice. Dekujeme

Miroslav Matula - Re: Jak rozpoznat rodice?

19. 4. 2012 18:15

Samec holuba je většinou větší, má kratší zobák, výraznější ozobí. Před holubicí se před pářením nafukuje, zvětšuje vole, vrká a kolem holubice poskakuje, před hnízděním holubici pronásleduje i v letu. Holubice většinou jako první čistí holubovi peří kolem očí, pusinkuje ho, a poté se přikrčí, a pobízí holuba k páření. Jakmile budou holoubatům dva týdny, holub bude opět pronásledovat holubici, a náhánět ji do nového hnízda, aby snesla další vajíčka. Pokud se mu to povede, a holubice zasedne na další snůšku, první holoubata již začínají pomalu opouštět hnízdo, holubice je již odhání, klove, a odmítá je krmit, zato holub je dál svědomitě krmí, ale také je nutí, aby ho pronásledovaly, a učily se tím létat. Někdy i zkušený holubář se může v určení pohlaví splést, není to tak jednoduché. Většinou ale holubář má vypracovaný jakýsi šestý smysl, a pohlaví rozezná, a laik jen žasne, že holubář rozezná od sebe i na větší vzdálenost jednotlivé svoje holuby, kteří se zdají být naprosto stejní.