Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pižmová kachna

 

Kachna pižmová - také se jí říká jen pižmovka, nebo čínská kachna - v Americe byla pižmovka chována Indiány jako domácí pták. Do Evropy byla dovezena brzy po objevení Ameriky. Z původní pižmovky velké byla zušlechtěním získána dnešní domácí forma kachny pižmové, která dosahuje i větší hmotnosti než její divoká předchůdkyně.

Do Afriky se tato kachna dostala s návratem černochů po zrušení otroctví v Americe. Kačer je mnohem mohutnější než kachna. Má široké, dlouhé a vodorovně nesené tělo. Hlava je rovněž velká, čelo ploché a temeno oblé. Obličej je holý, neopeřený, pokrytý sytě červenou kůží, vytvářející nad zobákem bradavičnatý výčnělek. Kratší krk je tvarovaný do mírného písmene S a plynule přechází do oblých prsou. Záda kačera jsou dlouhá a široká. Krycí peří ocasu nevytváří kačírek. Křídla jsou silná, běháky mají prsty opatřené silnými drápky (šplhá i po větvích stromů. Kachna je téměř o polovinu menší než kačer. Je zaoblenější a sperlení na tváři a nad zobákem má méně výrazné než kačer.Hmotnost kačera udává vzorník z roku 1986 3,6 - 4,6 kg, hmotnost kachny 2,4 - 3 kg. Vejce váží okolo 70 - 80 gramů, příčemž barva skořápky je bílá se žlutým nádechem. Kachna snáší ročně 35 - 60 vajec ve 2 - 3 cyklech. Vždy po nanesení 15 - 20 vajec zasedne a po 35 dnech sezení na vejcích se vylíhnou káčata.

Byli odchováni i kříženci s kachnou divokou, husicí nilskou, pižmovkou hřebenatou, pižmovkou ostruhatou a husicí liščí. Kříženci kachny pižmové s plemeny kachen domácích odvozených od březňačky jsou sice dále neplodní, ale zato velmi vhodní na produkci masa. Nuceně dokrmení kříženci se vyrovnají kvalitou a množstvím masa nuceně dokrmené huse. Někdy dosahují hmotnost 6 - 7 kg, přičemž játra váží 1 kg.

K přednostem kachny pižmové patří rychlý růst s menší spotřebou jádrových krmiv, protože pižmovky se velice rády pasou. Jsou vhodné zvláště do podmínek, kde mohou zužitkovat zelené krmení v zahradách, na březích potoků a řek. Pižmovka může být chována ale i v zahrádce bez vodní nádrže. Má sice schopnost létat, ale vždy se vrací domů. Hnízdí většinou na zemi, v nějaké bedně či koši. Pud sezení na vejcích je tady plně zachovaný a mláďata rostou rychleji, než kachňata domácích kachen a vyznačují se vysokou odoností. Ve stáří dvou měsíců dosahují velikosti dospělých kachen.

Toto plemeno kachen má taky jednu zvláštnost v živočišné říši - samci kachny pižmové ztopoří penis za necelou vteřinu. Velmi neobvyklé evoluční uzpůsobení pohlavních orgánů odhalili biologové z Yalské univerzity u kachen pižmových často chovaných i na českém venkově. Samci těchto ptáků mají jako jedni z mála opeřenců penis a to nijak maličký. Dosahuje délky dvaceti centimetrů. Ovšem kačeři při velmi krátké kopulaci dokážou nevídanou věc, vystřelí svůj orgán do kloaky samice za 0,36 sekundy.

Autorem stránek http://kotrlak.estranky.cz je Miroslav Matula, chovatel holubů plemene rakovnický kotrlák

Kopírování článků povoleno, neužívejte dílo komerčně, uvedte autora

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 
Holubí akrobacie


Online návštěvníciVyhledat

Custom Search

Vyhledat - oblíbenéMail listArchiv

Kalendář
<< leden >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Statistiky

Online: 2
Celkem: 450323
Měsíc: 5431
Den: 178